Połączony kocioł grzewczy

Kombinowane kotły do ​​ogrzewania domu: rodzaje, cechy i reguły wyboru

W prywatnych domach i domkach położonych poza miastem najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotłów kombinowanych do ogrzewania domu. Zapewnią komfortową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, niezależnie od obecności lub braku scentralizowanego zaopatrzenia w gaz lub drewna opałowego.

Ponadto, systemy te pomagają różnicować kosztorys nie tylko przy ogrzewaniu budynku, ale także przy dostawie ciepłej wody. Są one uznawane za najskuteczniejsze, o ile nie ma dostępu do centralnego systemu zaopatrzenia w zasoby energetyczne.

Główne typy połączonych kotłów

Urządzenia grzewcze typu kombinowanego są zorientowane na ładowanie i przetwarzanie z dwóch lub więcej rodzajów materiałów paliwowych. Ponad 70% modeli na rynku wyposażonych jest w specjalne grzejniki elektryczne, które przyczyniają się do częściowego lub całkowitego braku wykorzystania głównych elementów grzewczych do podgrzewania wody w sezonie letnim.

Rodzaj użytego materiału paliwowego pozwala nam warunkowo podzielić sprzęt na dwie główne grupy:

 • standardowy - stosować nie więcej niż dwa różne rodzaje paliwa;
 • uniwersalny - potrafi pracować na trzech lub więcej wariantach paliwa.

W większości przypadków istnieje możliwość wymiany palnika w celu zmiany funkcji podawania paliwa. W sprzedaży dostępne są również modele wyposażone w płyty grzewcze, a nawet dwa palniki z elektronicznym lub elektromechanicznym sterowaniem.

Jedyną wadą jest to, że im większa jest funkcjonalność takiego agregatu, tym trudniej będzie go zainstalować.

Cechy połączonych kotłów

Właściciele domów wiejskich, których ogrzewanie jest realizowane za pomocą kombinowanego kotła grzewczego, jednogłośnie deklarują jego niepodważalną przewagę. Zwłaszcza jeśli dom znajduje się z dala od dużych osiedli, a brak zasilania gazem i częste przerwy w dopływie prądu są normą w tym obszarze.

Ponadto, połączony kocioł, który jest również nazywany uniwersalnym, ma wiele innych zalet. Pozwalają one konkurować z najpopularniejszymi typami systemów jednoskładnikowych:

 • możliwość jednoczesnego podłączenia kilku obwodów;
 • szeroki zakres zasobów do modernizacji technicznej - wymiana palnika, instalacja kotła;
 • nowoczesny poziom zarządzania programem;
 • brak przerw w systemie ogrzewania - w momencie zatrzymania dostawy jednego z rodzajów paliwa istnieje możliwość zastosowania alternatywy;
 • ekonomiczne wydatki na system grzewczy.

Modele z kontrolą elektromechaniczną będą po prostu niezbędne w domach znajdujących się w obszarach często narażonych na przerwy w zasilaniu.

Ta opcja pozwala, w razie potrzeby, na przestawienie kotłowni w tryb regulacji ręcznej bez utraty wydajności pracy.

Popularne kombinacje paliw

Różne warianty połączonych jednostek grzewczych umożliwiają rozwiązanie różnych zadań - od problemów o dużej skali do problemów mniej globalnych. Na przykład są w stanie zapewnić ciepłą wodę dla jednej rodziny składającej się z 3-5 osób, a także ogrzewanie budynku biurowego lub budynku mieszkalnego.

Opcja nr 1 - połączenie gazu z elektrycznością

Do podgrzewania wody najbardziej efektywna jest energia elektryczna. Szybki wzrost reżimu temperatury wynika z działania chłodziwa, z najmniejszą częścią opóźnienia.

Charakterystyka połączonych grzejników, które mają znaczące zalety:

 • Mały rozmiar. Urządzenie ma ponadgabarytową komorę spalania do spalania gazów, wymiennik ciepła z wbudowaną grzałką lub innym typem urządzenia grzewczego;
 • Niski pobór mocy. Kocioł działa na gazie, a nagrzewnica elektryczna jest uruchamiana tylko na żądanie - w celu szybkiego podgrzania wody lub braku dostępu do gazu;
 • Niska kategoria cenowa. Osiągnięty z powodu braku osobnej komory spalania - grzałka jest zainstalowana wewnątrz wymiennika ciepła. W wyposażeniu, w którym nie ma obwodu wtórnego, planowany jest wariant podłączenia podgrzewacza wody;
 • Elementy grzejne o małej mocy - Wiele modeli dostępnych na rynku zostało zaprojektowanych tylko po to, aby utrzymać tę temperaturę.

Chociaż gaz jest ekonomicznym rodzajem paliwa, nie można powiedzieć o nim elektryczności. Dlatego w przypadku domów znajdujących się na obszarze o słabo rozwiniętej sieci gazowej należy zadbać o inną wersję kotła pracującego na innym paliwie.

Opcja nr 2 - połączenie drewna opałowego / gazu

Gaz i drewno opałowe są uważane za bardziej ekonomiczne paliwa. Wymiary urządzenia grzewczego działającego na takie paliwo są imponujące - ma osobne komory spalania dla każdego rodzaju paliwa.

Cechy konstrukcyjne kotłów z kombinacją typu gaz / drewno opałowe determinują umiejscowienie jednego lub dwóch wymienników ciepła. W pierwszym przypadku służy jako wspólny element dla wszystkich komór spalania.

W kotle dwuprzewodowym do dostarczania gorącej wody wykorzystywane jest tylko jedno paliwo. Tego rodzaju połączone kotły na wstępie wymagają dokumentacji zezwalającej na instalację.

Ponadto te kotły są podzielone na dwa podgatunki: ze wspólną i oddzielną komorą spalania. Pierwsza opcja dotyczy instalacji tworzonych niezależnie. Są one stosowane w celu zminimalizowania całkowitego budżetu na zapewnienie systemu grzewczego w wiejskim domu.

Własnymi rękami palnik gazowy jest instalowany w klasycznym modelu kotła, jeżeli paliwo stałe jest używane, jest ono demontowane. Ta opcja stwarza niedopuszczalne warunki pracy wymiennika ciepła - efekt wysokiej temperatury podczas pracy palnika. Jest to częsta przyczyna awarii kotła.

Konstrukcja z oddzielnymi komorami pieca jest wyposażona w układ dwuprzewodowy, z których jeden służy do podgrzewania wody podczas ogrzewania, a drugi do dostarczania gorącej wody.

Opcja nr 3 - połączenie drewna / energii elektrycznej

Kotły z paliwami stałymi są najczęściej używane, gdy nie można ich podłączyć do głównego zasilania gazem lub ogrzewania butli. Mają dużą moc i są nielotne.

Strukturalnie, połączone kotły na drewno opałowe / elektryczność są dość podobne do modeli gazowych. Dostępna jest również niezależna produkcja tego typu urządzeń. Wystarczy określić wymaganą moc grzałki i zainstalować ją w wymienniku ciepła.

Oprócz tych cech należy zwrócić uwagę na następujące cechy połączonych kotłów grzewczych działających na drewnie i energii elektrycznej:

 • możliwości pomocnicze - podłączenie urządzenia TEN poprzez strefę kontaktu z termostatem lub specjalną jednostką programową zapewniającą zdalny monitoring pracy kotła;
 • zwiększona odporność na awarie - fabryka zapewnia zaopatrzenie w ciepło dzięki działaniu elementów grzewczych (grzejników), które wytrzymują wysokie efekty termiczne podczas pracy komory spalania;
 • łatwość utrzymania - jeśli część elektryczna kotła ulegnie awarii, można ją łatwo wymienić. W wielu modelach instalacji wytwarzających ciepło gazowe taka funkcja nie jest dostępna.

Moc kotła na paliwo stałe jest stosunkowo powoli regulowana. W związku z tą cechą, w celu szybkiej regulacji poziomu ogrzewania, producenci zalecają stosowanie części elektronicznej instalacji grzewczej.

Opcja nr 4 - instalacje wielopaliwowe

Cechy konstrukcyjne wielopaliwowego urządzenia grzewczego do użytku domowego oparte są na wykorzystaniu kilku alternatywnych paliw. Takie systemy grzewcze obejmują modele z połączeniem granulek peletek / gazu / drewna / energii elektrycznej.

Najważniejszą cechą konstrukcyjną kotłów opalanych pelletem jest wyposażenie w kilka komór spalania przystosowanych do użycia jednego z paliw - stałego lub ciekłego.

Oprócz funkcjonalności możliwe jest zainstalowanie elektrycznego elementu grzejnego umieszczonego w komorze wymiennika ciepła.

Dzięki łatwemu do demontażu palnikowi pelletowemu możliwe jest stosowanie innych rodzajów paliwa, na przykład oleju napędowego lub gazu. W celu zastosowania tego rodzaju nośników energii konieczne są warunki, aby stworzyć głowicę o wymuszonym ciągu i pewne cechy konstrukcyjne wymiennika ciepła. Wszystkie te cechy są charakterystyczne dla kotłów na pelety.

System ogrzewania wielopaliwowego można zainstalować tylko po spełnieniu następujących wymagań:

 • Nieprzerwane zasilanie - warunek wstępny aktywacji kotłów na pelet, palników na gaz i olej napędowy (wyjątek stanowi stosowanie paliw stałych);
 • Zorganizowana dostawa materiałów paliwowych do kotła - jest to najbardziej dotkliwy problem w projektowaniu kotłowni z kombinacją gazu / drewna / energii elektrycznej;
 • Zapewnienie miejsca magazynowania nośników energii - w celu użycia ogrzewania balonowego zainstalować zewnętrzne skrzynki stalowe lub osobne pomieszczenie, aw niektórych przypadkach budynek; Olej napędowy jest przechowywany w zbiornikach podłączonych do pompy.

Przed zakupem uniwersalnego urządzenia grzewczego należy przeanalizować główne czynniki wpływające na wybór konkretnego modelu. Tak więc należy ocenić wykonalność wykorzystania każdego rodzaju nośnika energii, ponieważ koszt takiego urządzenia jest znacznie wyższy niż w przypadku układów jednopaliwowych.

Co musisz wiedzieć o właściwym wyborze?

Jedynym obiektywnym kryterium wyboru kotła kombinowanego do domu jest niezbędna zdolność do zapewnienia funkcjonowania systemu grzewczego. Co więcej, liczba podłączonych obwodów nie powinna wpływać na tę liczbę.

Nie ma sensu płacić więcej za mocny kocioł w nadziei na automatyczną regulację jego działania. Takie podejście przyczynia się do "bezczynności" działania urządzenia, co prowadzi do szybszej awarii. Ponadto ten tryb pracy przyczynia się do przyspieszenia procesu kondensacji.

Jeśli chodzi o obliczanie mocy, teoretycznie, do ogrzewania powierzchni 10 m2, wymagany będzie 1 kW energii cieplnej. Ale jest to raczej konwencjonalny wskaźnik, który jest korygowany w oparciu o:

 • wysokość sufitu w domu;
 • liczba pięter;
 • stopień izolacji budynku.

Dlatego w naszych obliczeniach zaleca się stosowanie współczynnika jednego i pół, tj. w obliczeniach zwiększyć margines o 0,5 kW. Moc wielorowkowego systemu grzewczego obliczana jest za dodatkową opłatą w wysokości 25-30%.

Tak więc, aby ogrzać budynek, którego powierzchnia wynosi 100 m2, wymagana jest moc 10-15 kW z jednokrotnym nagrzewaniem chłodziwa i 15-20 kW - dla dwóch obwodów.

Równie ważnym kryterium wyboru kombinowanego kotła grzewczego jest kategoria cenowa. Cena urządzenia zależy od pojemności, liczby funkcji i producenta.

Dla użytkowników równie ważna jest inna charakterystyka:

 • CWU;
 • materiał produkcji;
 • Wygoda w zarządzaniu;
 • całkowite wymiary;
 • akcesoria;
 • waga i funkcje instalacji;
 • inne.

Natychmiast konieczne jest rozwiązanie problemu z ciepłą wodą użytkową: upewnij się, że dostarczanie ciepłej wody będzie kotłem lub do tego jest kocioł. Jeśli określona jest pierwsza opcja, wybierana jest bardziej preferowana metoda - kumulacyjna lub płynna, a także parametry zbiornika wodnego zgodnie z potrzebami (obliczane na podstawie liczby osób żyjących).

Jeśli chodzi o rozmiar sprzętu, są one ważne tylko w przypadku instalacji w pomieszczeniu o niewielkiej powierzchni.

Dostępna jest szeroka gama kotłów do produkcji. Ale najbardziej popularnymi opcjami są stal lub żeliwo. Również taki kocioł jest w stanie wytrzymać wysokie i długotrwałe obciążenie temperaturowe, ma dłuższy okres użytkowania.

Zarządzanie automatyką wpływa na użyteczność systemu, a system bezpieczeństwa zależy od tego, jak zautomatyzowany jest proces spalania nośników energii. Większość modeli można kontrolować za pomocą wygodnych paneli zdalnego sterowania lub paneli.

Większość modeli jest wyposażona w dodatkowy zestaw. Obejmuje to obecność powierzchni do gotowania, wtryskiwaczy, kontrolerów trakcji, palników, obudowy izolacji akustycznej itp.

Wybór kotła dla tego parametru powinien być oparty na osobistych preferencjach i kwocie przeznaczonej na zakup.

Ale ciężar sprzętu i złożoność jego instalacji powinny natychmiast zwrócić uwagę. Montaż w budynku mieszkalnym większości modeli podłogowych połączonych kotłów grzewczych wyposażonych w kilka komór spalania wymaga dodatkowego urządzenia na betonowym postumencie, ponieważ standardowe pokrycie podłogowe nie jest w stanie wytrzymać takiego obciążenia.

Znając podstawowe parametry wpływające na wybór kotła kombinowanego, można wybrać najbardziej odpowiedni model

Film o kotłach kombinowanych

Zasada uniwersalnego urządzenia grzewczego w wideo:

Zasady wyboru kotła kombinowanego w wideo:

Podstawowe zasady działania i instalacji kotła kombinowanego w klipie wideo:

Przykład działania kotła kombinowanego peletowego:

Bez względu na rodzaj wybranego sprzętu, konieczne jest zaprojektowanie przyszłego systemu zaopatrzenia w ciepło przed jego zakupem. Obejmuje to: rurociągi, kanały kominowe i środki ostrożności podczas obsługi nagrzewnicy. Zapewni to pełne funkcjonowanie systemu grzewczego przy minimalnych kosztach energii.

Internetowa encyklopedia o układzie sieci inżynieryjno-technicznych

 

Kombinowane kotły grzewcze: cechy, rodzaje, jak wybrać

Jednym z głównych problemów właścicieli domów jest ogrzewanie. I jest wiele wymagań: powinien być niezawodny, ekonomiczny, nie przysparzać kłopotów podczas użytkowania, a nawet niedrogi. Praktycznie nierealne połączenie cech. Niemniej jednak kampanie produkujące sprzęt grzewczy starają się je zaspokoić, przynajmniej częściowo. Na przykład coraz więcej pojawia się na rynku połączonych kotłów. Od jednostek konwencjonalnych odróżnia je możliwość zastosowania kilku różnych rodzajów paliwa. A połączenie jest już bardzo różnorodne. Obecnie istnieją jednostki, które działają na trzech, a niektóre modele - na wszystkich czterech rodzajach paliwa: stałym, płynnym, gazowym i elektrycznym.

Jednostki wielopaliwowe mają kilka skrzyń paleniskowych dla różnych rodzajów paliwa. Zwykle węgiel lub drewno jest ładowany do jednego, a drugi do paliwa ciekłego lub gazowego: gazowego lub słonecznego. Kilka palników dla różnych paliw jest dobrych, ponieważ można je podłączyć do kilku oddzielnych niezależnych obwodów, a temperatura w nich może być różna. Na przykład jeden służy bateriom, drugi - ciepłej podłodze. Istnieje możliwość podziału podłogi lub innej zasady. Jeśli podoba ci się ten pomysł - przy zakupie zwracaj uwagę na to, że każdy piec ma oddzielny wymiennik ciepła, który nie znajduje się we wszystkich kotłach.

Kombinowane kotły grzewcze mają zwykle kilka skrzyń paleniskowych dla różnych rodzajów paliwa, mogą również mieć kilka niezależnych wymienników ciepła

Jeśli mówimy o rozwoju w ostatnich latach, to prawie wszystkie nowoczesne modele mają wbudowane elementy grzewcze. Okazuje się, że taki sprzęt umożliwia pracę z dowolnym dostępnym źródłem energii.

Kolejna ciekawa nowość: opracowano palniki, które mogą z równym powodzeniem wykorzystywać paliwo lub olej napędowy (w każdym razie, jak mówią producenci). Przy takim urządzeniu natryskowym nie ma potrzeby nawet dla dwóch palników lub komór. Rodzaj używanego paliwa zmienia się, przenosząc przełącznik na jedną z pozycji.

Aby uzyskać bardziej ekonomiczne i wydajne ogrzewanie dużych powierzchni i zmniejszyć koszty ogrzewania, pożądane jest stosowanie akumulatorów ciepła. Jest to szczególnie wskazane przy regularnym używaniu drewna opałowego i węgla, jako jednego z rodzajów paliwa. Wynika to ze specyfiki kotłów wielopaliwowych: w przypadku paliwa stałego moc kotła nie jest regulowana, aw pomieszczeniu staje się czasami zbyt gorąca. Jeśli istnieje akumulator ciepła, nadmiar ciepła jest kierowany tam i tam "w puszce", a jeśli brak jest energii cieplnej, ciepła woda z akumulatora ciepła jest podawana do systemu lub przechodzi do CWU. Taki układ pozwala na znacznie gorsze ogrzewanie kotła (w zależności od wielu czynników, mocy kotła, strat ciepła w domu, pogody, wartości opałowej paliwa itp.).

Jest jeden ważny punkt, na który warto zwrócić uwagę: przy każdym rodzaju paliwa kocioł będzie miał inną moc. Jak wybrać? Według rodzaju paliwa, które będzie głównym. Mimo wszystko, uważacie, że paliwo jest najlepszą opcją do ogrzewania. I jeszcze jeden niuans, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze: w kotłach importowanych, które są produkowane do sprzedaży w strefie euro, pojemność nominalna jest wskazana, w kotłach dla Rosji - maksymalna. I to jest znaczna różnica w wskaźnikach. Sprzedawcy, nawiasem mówiąc, głosują maksymalną moc, o której również należy pamiętać. Dlatego bądź ostrożny.

Kombinowane kotły do ​​ogrzewania domu będą miały różne moce na każdym paliwie

Oczywiste jest, że im więcej różnych rodzajów paliwa, tym droższy i bardziej masywny sprzęt. Wyjątek - kotły na drewno i elektryczność. Ich wymiary praktycznie pozostają niezmienione - w kotle wbudowany jest element grzewczy, który jest włączany przez automatykę po wygaszeniu pieca, a temperatura chłodziwa w systemie spada poniżej punktu krytycznego. Cena łączonych kotłów opalanych drewnem lub elektrycznością węglową jest prawie taka sama jak ceny czystego spalania drewna - drobne modyfikacje. Wymiary są również niezmienione, ponieważ wystarczy coś i trzeba wstawić wystarczająco mały grzejnik. Taki system jest wygodny, jeśli nie masz możliwości regularnego wyrzucania drewna lub nie chcesz wstawać w nocy. Jedyna rzecz, o której warto pamiętać: część elektryczna wytwarza tylko jedną trzecią pojemności kotła. To znaczy, aby ogrzać dom za pomocą takiego kotła z elektrycznością, nie jest to w pełni możliwe, ale aby wesprzeć system i zapobiec rozmrażaniu - proszę.

Podobnie, kocioł kombinowany jest zbudowany na węglu i elektryczności. W tym przypadku na ogół możliwe jest użycie jakiegokolwiek paliwa stałego: jest mało prawdopodobne, aby węgiel mógł być ułożony w palenisku kotła opalanego drewnem, ponieważ pali się w znacznie wyższych temperaturach niż drewno, a żaden piec opalany drewnem nie może ponosić takich konsekwencji bez konsekwencji. Ale w piecu węglowym można załadować drewno opałowe, brykiety lub torf. Kolejne pytanie brzmi, co będzie spowodowane niewielką objętością pieca, aby załadować je często, ale taki kocioł zadziała.

Rosyjskie kotły grzewcze "Vamos-TT"

Przykładem kombinowanego kotła węglowego / elektrycznego jest Warmos-TT od rosyjskiej firmy Evan. Raczej możliwe jest stosowanie zarówno drewna, jak i węgla, ale tutaj piec nie ma największej objętości, dlatego będzie wygodniejszy w użyciu z węglem. Są to kotły produkcji rosyjskiej, dlatego są przystosowane do spalania mokrego drewna (do 70%). Pavda, nie dają najwyższej wydajności - 65-75%, ale mają małe wymiary. Izolacja cieplna kotła - w połączeniu - materiały termoizolacyjne są połączone z płaszczem wodnym, znajduje się regulator trakcji. Ponadto istnieje możliwość zainstalowania regulatora ciągu i grzałki z termostatem i ogranicznikiem termicznym, aby utrzymać temperaturę wody w systemie w przypadku braku magazynowania paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, kombinowane kotły na drewno opałowe / węgiel / elektryczność są produkowane głównie przez rosyjskie firmy, lub takie kotły importowane nie są dostarczane ze względu na niską cenę.

Fińskie kotły grzewcze

Dość duży udział w rynku zajmują fińskie kotły. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, ich klimat jest bliski nasz, więc powinniśmy oczekiwać, że ich możliwości będą wystarczające w naszych warunkach. Po drugie, większość kampanii działa od dłuższego czasu, a zatem zdobyły doświadczenie, mają pewien potencjał. Po trzecie, jakość ich jest na poziomie.

Jäspi Group jest jedną z fińskich firm działających w tym sektorze urządzeń grzewczych. Ich kotły mają dobrą reputację i wszystkie są wyposażone w grzejniki elektryczne. W podstawowej konfiguracji kotłów jeden grzejnik ma moc 6 kW. Zgodnie z zamówieniem można umieścić 2 lub 3 sztuki.

Fińskie kombinowane kotły grzewcze Jäspi

W gamie Jäspi VPK można stosować drewno, pellety, olej napędowy, gaz. Jäspi Tupla ma wysoką sprawność, cewkę miedzianą, pracuje na oleju napędowym / gazie i paliwach stałych. W tej linii piece są autonomiczne, tylko produkty spalania wychodzą do jednej rury, ponieważ kanały dymowe są łączone przed złączem kominowym. Praca na paliwie gazowym lub dieslowskim charakteryzuje się wysoką wydajnością. Jeśli palnik jest prawidłowo ustawiony, paliwo jest spalane prawie całkowicie, więc czyszczenie tej komory spalania jest wymagane tylko raz w roku. Przy użyciu drewna opałowego ich rozmiar zależy od modyfikacji: w Tupla 1 S - 35 cm, w Tupla 2 S - 50 cm.

Niektóre specyfikacje Jäspi Tupla i Triplex

Kotły Jäspi Triplex to model o zmniejszonej emisji szkodliwych substancji do atmosfery, wyposażony w nowe ceramiczne ruszty. Możliwe jest również zastosowanie drewna opałowego 35 i 50 cm. W przypadku modyfikacji przy długości drewna opałowego 50 cm, można uzyskać górne spalanie.

Linia Jäspi Biotriplex wykorzystuje najnowsze osiągnięcia: przejście z pelletu do drewna opałowego iz powrotem nie wymaga zmiany wyposażenia. Dwie skrzynki ogniowe są od siebie niezależne.

Kotły grzewcze łączyły gaz z paliwem stałym

Jedną z najbardziej popularnych kombinacji paliw jest paliwo stałe / gaz. Wiele buduje domy w domkach letniskowych, gdzie planuje się przyłączenie gazociągu. Dlatego kupowanie i instalowanie pierwszego wyposażenia na paliwo stałe, a następnie, po kilku latach także gazu - nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dlatego ludzie szukają kotłów, które mogą pracować na paliwie stałym i gazie. Oprócz wyżej opisanych fińskich kotłów, istnieje również propozycja - polskie kotły grzewcze z kotłem Zota. Mogą używać stałego, gazowego (naturalnego lub skroplonego gazu) lub ciekłego paliwa, ale należą do klasy kotłów zamiennych, tj. Aby zmienić paliwo, należy włożyć / wyjąć palnik. Jeśli nie zamierzasz często przełączać się z jednego nośnika energii na inny, to ten sprzęt jest dobrym wyborem, ponieważ jego cena nie jest wysoka.

Kombinowane kotły grzewcze Zota

Dla tych, którzy często zmieniają paliwo, o wiele bardziej atrakcyjne jest stosowanie połączonych kotłów dwupaliwowych ECO CK Plus. Tutaj schemat pracy jest inny. Jeżeli paliwem stałym jest paliwo główne, po spaleniu i spadku temperatury chłodziwa poniżej ustawionej, palnik w drugim piecu włącza się automatycznie. Działa na gazie lub cieczy, która jest ustawiona w ustawieniach. W komorze na paliwo stałe można również zainstalować palnik na pelety lub olej. Istnieje wariant z CWU i bez. Bardzo ciekawy i rzeczywiście wielowymiarowy kocioł. Są oczywiście i minusy: cena i wymiary.

Kotły dwupłaszczowe ECO CK Plus

Dla tych, którzy są przyciągnięci kombinacją gazu / paliwa stałego / energii elektrycznej, odpowiednie są wyżej opisane fińskie Jäspi Triplex i szwedzki CTC. Kampania ta jest przydzielana przez kocioł CTC 2200 TRIO, który może pracować na wszystkich rodzajach paliwa - oleju napędowym, gazie, drewnie opałowym, węglu, elektryczności. Od połączonych kotłów STS produkuje również CTC 1200 Family 40, która może wykorzystywać gaz / olej napędowy i energię elektryczną oraz kilka opcji, które wykorzystują paliwo gazowe i olej napędowy. Jest odpowiedni jako paliwo stałe i brykietowany (podać przy zakupie w odniesieniu do każdej modyfikacji).

Kocioł wielopaliwowy kombinowany CTC TRIO

Kombinowane gazowe kotły grzewcze + peletki

Żeliwny kocioł kombinowany DAKON FB może pracować z peletami

Czeski kocioł kombinowany DAKON FB pracuje na paliwie stałym i peletach, może być wyposażony w palnik na paliwo gazowe i olej napędowy. W przypadku używania paliwa stałego energia elektryczna nie jest wymagana - ta część urządzenia jest nielotna. Doskonała opcja do ogrzewania w miejscach, w których występują częste przerwy w zasilaniu. Ale pellet w kotle DAKON FB nie jest spalany specjalnym palnikiem, ale jak zwykłe drewno opałowe. Dlatego nie jest to czysty kocioł na pelety, ale raczej kocioł na drewno, który może pracować na pelletach. Odnośnie gazu - zainstaluj palnik, włącz gaz i kocioł pracuje. Woda grzewcza dla systemu grzewczego odbywa się w płaszczu wodnym, przygotowanie ciepłej wody nie jest zapewnione.

Ogólnie rzecz biorąc, aby zastąpić granulki paliwa / gaz, wymagana jest wymiana palnika. Proste przełączanie nie wystarczy. Takie kotły są również nazywane zmianami. Ale można znaleźć takie połączenie kotłów wielopaliwowych, w których można użyć pelletu i gazu. Na przykład fiński kocioł Jäspi VPK może pracować z pelletami, paliwem gazowym / dieslowym, drewnem, węglem, a także elektrotehn.

Istnieje bardzo ciekawy wariant austriackiego kotła kombinowanego Wirbel Eko Sk Pellet Plus. Ma dwie skrzynki ogniowe. Jeden pracuje z pelletami, drugi - na paliwie stałym lub płynnym, gazowym - do wyboru. Wydajność tych kotłów wynosi 25, 35, 50 kW. Kompletny zestaw - palnik na pellet, świder, bunkier na 330 litrów, automatyka sterowania, drzwi palnika.

Rosyjskie kotły grzewcze

Na rynku są również rosyjscy producenci. Kombinowane kotły "FAX" pracują na drewnie i węglu, istnieje grzałka do utrzymywania temperatury chłodziwa. Wydajności - od 20 kW do 100 kW, są modyfikacje wyposażone w piec do gotowania. Może być jednokierunkowy lub dwuprzewodowy, może być wyposażony w palnik gazowy. W podstawowej konfiguracji znajduje się termometr, czujnik temperatury płynu chłodzącego. Woda jest podgrzewana za pomocą płaszcza wodnego i wymiennika ciepła typu cewki umieszczonego w górnej części pieca. Cena takich kotłów rosyjskiej produkcji wynosi od 24 tysięcy rubli.

Kolejny połączony rosyjski kocioł - "Dymok". Zasada działania jest prosta: głównym źródłem jest drewno lub węgiel. Gdy paliwo zostanie spalone, a temperatura zostanie obniżona, część elektryczna zostanie włączona. Korpus kotła wygięty jest od pojedynczego arkusza z minimalną liczbą spawanych szwów. Palenisko to jedno, drzwi - dwa: jedno ładowanie i jedno dmuchanie. Na życzenie klienta podgrzewacz trójfazowy jest zainstalowany na 3 lub 6 kW. Trójstopniowy - oznacza to, że jedna grzałka może pracować w trzech trybach 1/2 / 3kW lub 2/4 / 6kW. Moc jest regulowana przez automatyczny system, jeśli istnieje jedno lub ręczne przełączanie za pomocą regulatora.

Kombinowane kotły produkcji rosyjskiej "Dymok". Dane techniczne i zdjęcia

Kombinowany kocioł "Kupper OK" z rosyjskiego "Teplodaru" jest jednoprzewodowym wielopaliwowym. Działa z paliwem stałym (drewno / węgiel / brykiety) i ciecz / gaz, istnieje jednostka elektryczna. Produkowane są kotły o mocy 15, 20, 30 i 45 kW. Istnieje modyfikacja z płytą grzewczą. Jest to kocioł wielopaliwowy, ale działa w trybie zmiany biegów - jednoczesna praca z dwoma lub więcej rodzajami paliwa nie jest możliwa, zmiana rodzaju paliwa wymaga wymiany sprzętu. Jako pozytywny punkt można zauważyć, że cena w porównaniu do importowanego kotła jest kilkakrotnie niższa.

Rosyjskie kotły grzewcze

Na podstawie charakterystyki kotła można zauważyć, że obok drzwi załadunkowych znajduje się komora dymna, która umożliwia jej czyszczenie w czasie pracy kotła lub zmianę / monitorowanie położenia klapy regulującej zanurzenie. Odpowiednio duża komora ładowania paliwa pozwala na układanie dużych kłód o wielkości do 50 cm, a węgla za pomocą wiader lub łopaty (maksymalnie 2 wiaderka). Instalacja palnika gazowego lub pelletowego nie wymaga ślusarstwa. Elementy grzewcze są włączane po wypaleniu się paliwa i ochłodzeniu chłodziwa do wartości progowej.

 

Zastosowanie kotłów wielopaliwowych w połączeniu z ogrzewaniem prywatnych domów

Połączony kocioł grzewczy jest nowoczesnym urządzeniem, które wykorzystuje nie tylko różne rodzaje paliwa stałego, ale także olej napędowy, gaz, energię elektryczną itp. Do ogrzania chłodziwa.Takie projekty są najprostszymi, a jednocześnie ekonomicznymi środkami do tworzenia autonomicznych dostarczanie ciepła do domu. Jednakże, dla prawidłowego wyboru i działania takiego sprzętu, konieczne jest poznanie wielu niuansów, które zostaną omówione w tym artykule.

Cechy kotłów kombinowanych

Zewnętrznie, połączone kotły różnią się od konwencjonalnych jednostek, choćby ze względu na ich wielkość

W warunkach rosyjskich mroźnych zim, kwestia wyboru sprzętu grzewczego staje się pilniejsza niż kiedykolwiek. Oczywiście, jednym z najbardziej oczywistych sposobów wyjścia z sytuacji jest połączenie ze scentralizowaną siecią zaopatrzenia w ciepło. Ale jest to możliwe tylko w mieście. W przypadku domu wiejskiego najlepszym rozwiązaniem byłby system grzewczy wykorzystujący kocioł typu kombinowanego, który może wykorzystywać kilka rodzajów paliwa. To urządzenie pozwala szybko przełączyć się na inny rodzaj paliwa, który zapewnia ciepło w domu, nawet jeśli występują przerwy w dostawie energii lub dostawie surowców.

W zależności od rodzaju nośnika energii w danym obszarze, projekt budowlany o niskim wzroście może przyjmować następujące typy kombinowanego urządzenia grzewczego:

Ważne! Istnieją połączone kotły grzewcze, które po odpowiednim przekształceniu mogą działać na czterech rodzajach paliwa. Jednak dostępność dodatkowego wyposażenia, dzięki któremu przeprowadza się proste przejście kotła na inne paliwo, nieznacznie zwiększa jego koszt.

Film przedstawia rekomendacje dotyczące doboru kotłów wielopaliwowych typu kombinowanego.

W celu udanego zastosowania jednostek pracujących na oleju słonecznym i gazie konieczna jest stała zmiana palnika. Istnieją również modele uniwersalne, które są bardzo drogie. Jeśli mówimy o kotle na drewnie i elektryczności, to w jego konstrukcji wraz z komorą spalania znajdują się elektryczne elementy grzejne. W kotłach na paliwo stałe, które zakładają możliwość przestawienia na urządzenia gazowe, stosowane są również palniki gazowe.

Ważne! Proces zmiany paliwa może wystąpić zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym. Pierwsza opcja jest prostsza pod względem urządzenia i jest tańsza niż automatyczny analog.

Schemat urządzenia działającego na cztery rodzaje paliwa

Najbardziej popularne są konstrukcje łączone na paliwa stałe i elektryczne. Wyjaśnienie tego jest proste: co najmniej jeden rodzaj paliwa stałego, czy to drewna, wiórów czy pelletów, występuje w każdym regionie Rosji. Obecność elektryczności jest uważana za jeden z głównych warunków tworzenia nowoczesnego komfortowego mieszkania.

Takie połączone kotły grzewcze obejmują piec, który jest używany do spalania paliwa stałego i znajdujący się nad nim wymiennik ciepła. To w nim podgrzewa się czynnik grzewczy. Aby zapewnić pracę kotła z sieci w wymienniku ciepła, zainstalowane są specjalne grzejniki, których ogrzewanie jest regulowane na panelu sterowania.

Ważne! Większość kotłów typu mieszanego pracujących na energii elektrycznej i paliwach stałych jest wyposażona w automatyczny system, który pozwala włączać elementy grzewcze, gdy brakuje ciepła wydzielanego podczas spalania drewna opałowego. Sprzęt tego typu jest bardzo łatwy w połączeniu z systemem inteligentnego domu i jest w stanie automatycznie utrzymać minimalną temperaturę w przypadku braku mieszkańców. Tak więc, do czasu przybycia właścicieli do jego domu, w jego pokojach osiągnie się komfortową temperaturę.

Urządzenie kotła pracującego na paliwach płynnych i stałych

Kocioł kombinowany jest najczęściej używany nie tylko do podgrzewania chłodziwa, ale także do dostarczania gorącej wody. Mówimy o jednostkach dwuobwodowych, które są w stanie nie tylko utrzymać komfortową temperaturę w mieszkaniu, ale także być odpowiedzialne za dostarczanie ciepłej wody. Jeden obwód w takim sprzęcie odpowiada za podgrzanie płynu chłodzącego, a drugi za podgrzewanie wody.

Rada! Kotły dwuprzewodowe mają wysoką wydajność tylko wtedy, gdy są używane w zimie. Latem do produkcji ciepłej wody konieczne jest ogrzanie całego kotła, podczas gdy pierwszy obwód pozostaje niewykorzystany.

Teraz rozważ bardziej szczegółowo niektóre z najpopularniejszych typów podobnych urządzeń:

 • Stałe paliwo-elektryczne. Takie urządzenia mogą działać przy napięciu w sieci 220 i 380 V, dostarczając moc w granicach 3,5-9 kW. Niektóre modele umożliwiają przełączanie faz, używając sprzętu do pracy w sieciach o różnych napięciach. Doskonała opcja dla domów wakacyjnych, ponieważ ogrzewanie pomieszczeń może być wykonane za pomocą drewna opałowego, aw momencie wyjazdu uruchamiane jest automatyczne ogrzewanie, które utrzymuje dodatnią temperaturę w pomieszczeniu.
 • Stałe paliwo gazowe. W takich jednostkach automatyzacja jest minimalna, dlatego wymagają stałej uwagi. Popularność kotłów tego typu ułatwia ich taniość.

Różnice w układzie kotłów na olej napędowy i na paliwa stałe

 • Olej napędowy. Przejście między rodzajami paliwa jest bardzo proste: wystarczy zmienić palnik bez dokonywania żadnych skomplikowanych regulacji.

Ważne! Wielu użytkowników autonomicznych systemów grzewczych zgadza się, że projekty takie jak "diesel 9mdash; gas9raquo; są nieopłacalne. Faktem jest, że gaz ma znacznie niższy koszt i bardziej celowe jest używanie tego urządzenia do pracy wyłącznie na gazie. Ale nawet w tym przypadku możliwość pracy na oleju napędowym może być wykorzystana do zabezpieczenia, jeśli z jakiegoś powodu zapasy gazu zostaną zatrzymane.

 • Gas-diesel9mdash; electricity9mdash; paliwo stałe. Jest to najbardziej uniwersalna jednostka grzewcza, która będzie po prostu niezbędna w obszarach, w których mogą wystąpić przerwy z dostawą gazu lub elektryczności. Takie kotły mogą być uniwersalne zarówno początkowo, jak i konwertowane w procesie pracy poprzez instalację dodatkowych komponentów.

Weź pod uwagę główne zalety i wady tego sprzętu, ponieważ są one decydujące przy wyborze konkretnego modelu kotła. Zalety tego typu urządzeń są następujące:

 • Paliwo stosowane w tych projektach jest tanie i ma niski koszt. Przynajmniej istnieje możliwość swobodnego przejścia na bardziej opłacalne paliwo, bez konieczności zmiany urządzenia grzewczego.

Kocioł wielopaliwowy podłączony do instalacji grzewczej.

 • W zależności od warunków pogodowych można regulować tryb pracy kotła, a to z kolei obniża koszt paliwa.
 • Ponieważ takie projekty pozwalają na użycie dwóch lub więcej rodzajów paliwa, jest to gwarancja sprawności systemu w przypadku, gdy jeden z rodzajów surowców nie jest dostępny.
 • Najlepsza opcja do pracy w trybie automatycznym w systemie "inteligentnego domu".
 • Niezawodność i łatwość użytkowania, a także trwałość.
 • Ekologiczna czystość sprzętu.

Jednak połączony kocioł grzewczy prywatnego domu ma swoje wady:

 • Aby zainstalować taki sprzęt w domu należy zapewnić specjalne pomieszczenie. Przechowuje również zapasy paliwa.
 • Do podłączenia sprzętu wymagana jest sieć trójfazowa. Najprawdopodobniej po zainstalowaniu kocioł będzie musiał dostosować się do Nadzoru Energetycznego.
 • Zakres takich urządzeń jest bardzo ograniczony ze względu na fakt, że takie systemy grzewcze mogą być stosowane tylko w indywidualnych budynkach mieszkalnych.
 • Przy regularnym użytkowaniu takiego sprzętu obowiązkowe są regularne kontrole prewencyjne, a także konserwacja.

Kocioł na paliwo stałe z palnikiem wtykowym

Ważne! Pomimo wszystkich powyższych wad, zalety takiego sprzętu są znacznie większe. Należy również wziąć pod uwagę doskonałą wydajność połączonych kotłów, które przyczyniają się do znacznego wzrostu popytu na ten sprzęt.

Zasady działania kotłów kombinowanych

Instalując i używając kotłów typu mieszanego, należy wziąć pod uwagę szereg takich niuansów:

 • Kotły na paliwa stałe i elektryczne są dość duże. Dlatego wszystkie z nich są podłogowe i wymagają wylania solidnego fundamentu.
 • Podczas instalowania kotła konieczne jest zamontowanie komina o przekroju wystarczającym do zapewnienia odpowiedniej przyczepności.

Kocioł z kominem

 • Komin musi być koniecznie izolowany, co wyklucza możliwość zapalenia tych konstrukcji, które mają z nim bezpośredni kontakt.
 • Podczas korzystania z tego urządzenia przez długi czas należy okresowo czyścić popielnik. Częstotliwość czyszczenia zależy bezpośrednio od stopnia spalania paliwa, jego rodzaju i intensywności, z jaką działa sam kocioł.

Rada! Pożądane jest układanie blachy stalowej przed komorą pieca kotła, co jest podyktowane technikami bezpieczeństwa. Ta powłoka zapewni podłodze niezbędną ochronę przed iskrami i płonącymi cząstkami paliwa.

Oprócz stałego fundamentu kocioł wymaga instalacji żaroodpornego materiału

Istnieją różne surowce, na których mogą pracować kotły wielopaliwowe: paliwo stałe (drewno), gaz, energia elektryczna, paliwo płynne. W związku z tą "wszystkożernością" 9raquo; ten sprzęt jest bardzo popularny. Powyżej uwzględniono wszystkie cechy i niuanse takich agregatów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalecenia, można wybrać naprawdę niezawodny i wydajny sprzęt, który zapewni ciepło i komfort w domu przez dziesięciolecia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

36 − = 28